חיפוש באינדקס עסקים

שפתון

פורסם מאת: barosh בתאריך: 13 אפריל 2007

 

שפתוןשפתון או ליפסטיק, הוא מוצר קוסמטי המשמש להבלטה חזותית של השפתיים. באופן מסורתי, רוב צבעי השפתונים אדמדמים, מתוך מוסכמה שהצבע האדום מסמל מיניות.
כיום מקובל לייצר את השפתון בשלל גוונים בוהקים ואפילו טבעיים. השפתון מכיל חומרים כימיקליים רבים, בעיקר פיגמנטים, שמנים, ווקס, קרמים לריכוך העור, בושם ותבלינים.

היסטוריה בעת העתיקה:
השפתון היה בשימוש גם לפני 5,000 שנים בבבל, כאשר הנשים היו מקשטות את שפתיהן ועיניהן במשחה שכללה אבני חן צבעוניות מרוסקות. המצרים הקדמונים נהגו למצות פיגמנט אדום-סגול מצמחים מכילי כספית ולהשתמש בו להאדמת השפתיים, אך היו לכך השלכות בריאותיות מרחיקות לכת על המשתמש.

הנשים היווניות במאה החמישית לא התאפרו, מכיוון שהאיפור היה מיועד לשחקנים שצבעו את פניהם. ביפן העתיקה הנשים חוייבו להתאפר כאשר נראו במקומות ציבוריים. הנשים היפניות השתמשו בשפתון העשוי מווקס, דבש ופיגמנטים והגוון היה עדין.

המלכה קלאופטרה נהגה להשתמש בשפתון שנוצר מרסק חיפושיות ונמלים, שיצר פיגמנט ארגמני. בעת החדשה: המלכה ויקטוריה התנגדה נחרצות לאיפור וראתה בו דבר פרובוקטיבי השייך לעולמן של פרוצות, שאינו יאה לגבירות מהוגנות. באותה תקופה אף שררה נורמה האוסרת על עלמות להתאפר טרם נישואיהן, שמא יהווה האיפור משום הטעיית הארוס הפוטנציאלי לגבי יופייה של בחירת ליבו.

כיום השפתון נמצא בשימוש אצל רוב אוכלוסיית הנשים ואפילו אצל בנות העשרה במדינות המערביות. הליפ גלוס הוא מוצר הנמרח מעל השפתון או ישירות על השפתיים והוא נותן לשפתיים מראה "רטוב". קיימים סוגים שונים של ליפ גלוסים: גלוס בסיסי בצבע שקוף. גלוס צבעוני הקיים בשלל גוונים שונים שנמרחים ישירות על השפתיים. גלוס נוצץ המכיל נצנצים למראה נוצץ. שפתון לחות הוא מוצר קוסמטי שמיועד להגן על השפתיים מפני יובש, נזקי השמש וכוויות קור. רוב שפתוני הלחות מורכבים מדונג, קרמים, ויטמינים, שמנים אתריים ופיגמנטים, כמו גם סיליקון.עמוד זה נצפה: 380 פעמים