חיפוש באינדקס עסקים

שיער בחורף – יורם בניטה להייר קליניק

פורסם מאת: barosh בתאריך: 3 ינואר 2008

השיער בחורף – יורם בניטה להייר קליניק.
על אף מיעוט הגשמים, החורף בעיצומו ואיתו תופעות שיער שמרגיזות רבים: השיער צומח לאט וחלש יותר, קשקשים לבנים דקים נופלים כפתיתי שלג על הבגדים (לא מומלץ ללבוש חולצות כהות בחורף), השיער מתחשמל ועיצובו הופך למשימה בלתי אפשרית כמעט, והקרקפת יבשה מתמיד ומגרדת באופן מציק.
איך החורף קשור לכל התופעות הללו ולמה זה קורה? על כך בכתבה הבאה וגם כמה טיפים יעילים שיעזרו לשיער שלכם לעבור את החורף בשלום
.

השיער בחורף
עיצוב שיער: קרן בניסטי

נאשמת מספר אחת: התזונה
בחורף התזונה שלנו בדר"כ עשירה בשומנים, והשומן המצטבר עלול להשפיע לרעה לא רק על המשקל, אלא גם על בריאות השיער. בעת הפיכתו למוצק, השומן נאגר בשכבות עור הקרקפת דבר המונע זרימת דם תקינה אל שורשי השיער. הנזק לשיער הוא התחדשות חלשה שלו לאחר נשירת הסתיו. לכך יש להוסיף מצבי מתח נפשיים, שפעת חורפית קשה וכל צרה חורפית אחרת שמחלישה את הגוף, המשפיעים גם כן על בריאות השיער. לתזונה השפעה לא מבוטלת גם על הקשקשים, שמופיעים יותר בחורף. ההסבר לכך נעוץ בעובדה שבחורף אנו אוכלים יותר מזון המוגדר כחומצי (מאכלים מבושלים עם רטבים, נקניקים, שוקולד וכל הנשנושים החורפיים), ואלה לא מתאזנים מספיק עם מזונות המוגדרים כבסיסיים, כמו פירות וירקות טריים. לכך יש השפעות על תפקוד הכבד והופעת טוקסינים, שאצל חלק מאנשים משתחררים בצורת קשקשת בעור הקרקפת.
נאשם מספר שתיים: הבדל החום בין פנים לחוץ
אויב נוסף לשיער בחורף הוא השינויים הקיצוניים בין הקור העז בחוץ לבין החום המחניק בתוך הבית. קור יוצר התכווצות של נימי הדם כך הזנת שורשי השיער פוחתת, ואילו החום המלאכותי מהמזגן גורם להתייבשות בתגובה לאוויר היבש שנוצר בחדר. בנוסף, הבדלי הטמפרטורה שנוצרים לאורך זמן עשויים לגרום לחוסר איזון של חומציות עור הקרקפת ולעור מגורה בליווי קשקשת בצורת פתיתי שלג, שממנו סובלים במיוחד בעלי עור רגיש. המזגנים והתנורים של החורף והאוויר היבש שהם מייצרים הם האשמים העיקריים גם בחשמל הסטטי בשיער, שגורם למראה לא מסודר ומתסכל רבים. דברים נוספים שמעודדים חשמל סטטי בשיער: שמפו דטרגנטי מדי ומייבש (היזהרו בבחירת שמפו נגד קשקשים שעלול להיות אגרסיבי מדי), ייבוש במייבש שיער חשמלי, הברשת השיער תוך כדי ייבוש במייבש החשמלי, חומרים סינתטיים כמו מסרקים ומברשות מפלסטיק, בדים סינתטיים וייבוש הבגדים במייבש כביסה.
אז מה עושים?
חפיפות
הופעת הקשקשים והגירודים בדרך כלל מעודדת אותנו להגביר את תדירות החפיפות, ובצדק. מומלץ לבחור שמפו עדין מאוד שיסיר כמה שפחות את שכבת השומן הטבעית שמגנה על הקרקפת. שמפו עדין ייתן לאחר החפיפה תחושה של לחות בשיער ולא יובש. שמפו נגד קשקשים עלול לעשות בדיוק את הפעולה ההפוכה ולייבש את עור הקרקפת עוד יותר. כדאי גם לדעת כי ריח חזק מאוד של השמפו עשוי לעתים להסוות חומרים טובים פחות. בכל מקרה, יש להקפיד לשטוף היטב את השיער בסיום החפיפה על מנת להסיר לגמרי את כל החומר.
לחות
כדאי להוסיף לטיפול בשיער קרם לחות איכותי: יש לסרק את השיער בעדינות עם מסרק רחב לפיזור אחיד של החומר, להמתין עשר דקות לפחות ולשטוף. מומלץ להימנע מייבוש השיער במייבש חשמלי ובמידה ואין ברירה, לכוון לחום נמוך ולעוצמת אוויר מינימלית ולהבריש את השיער כמה שפחות. הפעלת מכשיר אדים בחדר השינה תמנע התייבשות יתר של אוויר החדר ותסייע גם להפחתת יובש הקרקפת והשיער.
עיסוי יומי של הקרקפת מומלץ לשחרור טוקסינים המצטברים מסביב לשורשי השיער.
תזונה
חשוב לזכור לאכול לפחות פרי אחד בין הארוחות וירק ירוק אחד עם כל ארוחה, לסתירת המזון החומצי. מומלץ מאוד לאכול מזון עשיר באומגה 3 כמו טונה, דגי סלמון, אבוקדו ושמן זית או ליטול 2-1 כמוסות אומגה 3 ביום. כמו כן, יש להקפיד לשתות הרבה. במידה ושותים תה או קפה רצוי לשתות לפחות כוס מים אחת לאחר מכן.
מניעת חשמל בשיער
מומלץ מאוד להסתרק במברשות ובמסרקים מחומרים טבעיים. יש לחפוף בשמפו עדין מאוד ולהסתפק בחפיפה אחת במקום שתיים. שימוש בקרם לחות לשיער ולעור הקרקפת יועיל מאוד וכך גם ייבוש השיער באוויר הפתוח וקערת מים ליד התנור או מכשיר אדים בחדר.
ולסיום, פטנט: הרטיבו מעט את הידיים וקרבו אותן לשיער מבלי לגעת בו. פעולה זו תספיק להורדה מידית של מטענים חשמליים בשיער.

מאמר "השיער בחורף" נכתב ע"י הטריקולוג יורם בניטה – טריקולוג ראשי בחברת הייר קליניק, המרכז לבריאות שיער.
 


עמוד זה נצפה: 486 פעמים

כתבות

אני מאשר/ת קבלת דיוור