חיפוש באינדקס עסקים

רפואה משלימה – איך מטפלים בהשמנה?

פורסם מאת: barosh בתאריך: 16 יולי 2009

 

מאת: ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה.
עודף משקל מקבל מימדים של מגיפה ונחשב כסכנה בריאותית בעולם המערבי. נתונים שונים מראים כי 40-55% מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם המערבי סובלת מעודף משקל. אחד המדדים המקובלים להערכה של עודף משקלרפואה משלימה - איך מטפלים בהשמנה? והשמנה הוא מדידת מדד מסת הגוף, המכונה BMI – Body Mass Index , המתקבל מחלוקת המשקל בקילוגרמים לגובה במטרים בריבוע.
ערכי BMI מעל 25 מוגדרים כעודף משקל, ערכי BMI מעל 30 נחשבים השמנה וערכים מעל 35 נחשבים כהשמנת יתר חולנית, שהיא השמנה קיצונית התורמת להתפתחות מחלות נלוות כגון: סוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, מחלות לב, תשניק נשימה בשינה, כאבי גב ופרקים והפרעה ניכרת באיכות החיים.
אצל נשים אחוז השומן הנחשב תקין הינו עד 25% ממשקל הגוף ואילו אצל גברים 17%.

משקל יתר יכול לנבוע כתוצאה ממספר סיבות:

  • חוסר תנועה – גוף האדם בנוי לתנועה, התנועה והמאמץ הגופני גורמים לשריפת קלוריות ולשמירה על משקל גוף תקין, הם גם משפרים פעילויות שונות בגוף כמו פעילות המעיים, מחזור הדם וכו’. התנועה והפעילות הגופנית מונעות מחלות רבות כפי שהדבר מתגלה יום יום מחדש במחקרים רבים.
  • תורשה – גם לתורשה ישנו תפקיד מסוים בנטייה להשמנה אך אין הוא גורם מרכזי בקיום התופעה במימדים שאנו פוגשים כיום.
  • תזונה – אכילה מרובה, ארוחות לא מסודרות עליה ביחס השומן ליתר המרכיבים במזון כמו גם צריכה של סוכר ופחמימות ריקות הן חלק מהשינויים התזונתיים שעברה החברה המערבית ב-70 השנים האחרונות.
  • קיימים גם אספקטים פסיכולוגיים, אנדוקריניים, סוציאלים ואחרים המשפיעים על עודף משקל.

עודף משקל מהווה גורם סיכון להפרעות ומחלות רבות. הסיכון לפתח יתר לחץ דם גבוה פי 3 עד 10 ביחס לאדם במשקל רגיל. בעקבות השמנת יתר קיימת עלייה בסיכון לסוכרת, מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, בעיות נשימה, אבנים בכיס מרה, בעיות אנדוקריניות, כבד שומני ועוד.

כיצד מסייעות שיטות הטיפול ברפואה משלימה במאבק לשמירה על המשקל?

טיפול נטורופתי – טיפול טבעי בשורש הבעיה.
נטורופתיה צמחה משיטות ריפוי משלימות שנוסדו במאה ה-18-19, וכוללת שיטות טיפול טבעיות רבות כגון רפואה משלימה - איך מטפלים בהשמנה?שינוי אורח חיים, תזונה והרגלי אכילה, טיפול בעזרת צמחים ופרחי באך, ארומתרפיה, תוספי תזונה ועוד.
הנטורופתיה מתבססת על כך שבגופינו קיים כוח טבעי של ריפוי והתחדשות המסוגל להביא את הגוף לידיי ריפוי עצמי, במידה ויינתנו לו התנאים האופטימאליים לכך. הדגש הוא על טיפול בשורש הבעיה, מניעת מחלות והחזרת האיזון לגוף כאמצעי לשמירה על בריאות טובה. בתחום המאבק להפחתת משקל, הנטורופתיה המתבססת על שינוי והתאמה של אורח החיים והדבר כולל תזונה, פעילות גופנית, שימוש בתוספי מזון וצמחי מרפא. הנטורופתיה ממליצה על כך ש-70%-75% מכמות הקלוריות היומית תכיל פחמימות מורכבות כמו דגנים מלאים.
הדגנים המלאים דורשים לעיסה ממושכת יותר וגורמים מהר יותר לתחושת שובע הנמשכת זמן רב. הסיבים הרבים במזון המלא סופגים יותר נוזלים, משפרים את פעילות המעיים, מונעים עצירות ומקטינים את זמן החשיפה לרעלנים שונים המצויים במזון או מופרשים ע"י הגוף למעיים.
לדגנים המלאים אף מיוחסת פעולת איזון של רמת הסוכר בדם. מכאן ברור שכדאי להמעיט בצריכת לחם לבן, אורז לבן, עוגיות, גלידות ומוצרים ממותקים אחרים.
הנטורופתיה אף ממליצה במקרים ספציפיים על תוספי מזון שונים כגון:

  • תה ירוק – מכיל מתיל קסנטין המשפר את רמת המטבוליזם בגוף.
  • פסיליום – סיבי מזון עדינים המשפרים את תנועתיות המעיים ומקטינים את תחושת הרעב.
  • ספיר ולינה – אצה עשירה במינרלים וחלבונים נחשבת כבעלת יכולת לייצב שינויים ברמת הסוכר בדם.

השילוב הנכון של חומרים אלו וצמחי מרפא שונים יוכל להתבצע על בסיס אישי בלבד לאחר פגישה עם נטורופת.
טיפול הומיאופתי למאותגרי משקל:
ההומיאופתיה מתייחסת לאופי המטופל. המטפל מנסה לזהות קווי אופי ייחודיים אצל המטופל וכך להתאים לו את הנוסחה (תרופה) ההומיאופתית הספציפית אשר אמור לפתור או לשפר את חוסר האיזון בו מצוי המטופל.
קיימות מספר תרופות הומיאופתיות המתאימות לעודף משקל:

  • CALCAREA CARBONICA – טיפוס בעל נטייה חזקה למזון מתוק, ביצים ומוצרי חלב. אופייני יותר להשמנה בגיל הנערות – בגרות ופחות מתאים לאנשים מאוד מבוגרים.
  • FUCUS VESCICULOSUS – תרופה המיוצרת מאצת ים הגדלה לחוף האוקיינוס האטלנטי. מתאימה לעודף משקל במבוגרים בעלי נטייה לעצירות ומטבוליזם איטי.
  • GRAPHITES – טיפוסים איטיים ומאוד רגשניים. טיפול בעודף משקל עפ"י הרפואה הסינית – דיקור לקבלת אפקט מאזן אופטימאלי.

הרפואה הסינית מתחלקת לענפים שונים כמו דיקור סיני המשתמש במחטים, אוריקולוטרפיה המתייחסת בעיקר לדיקור באוזן, צמחי מרפא סיניים ותזונה סינית. כל אחד מענפים אלו יכול לתרום לטיפול בעודף משקל כאשר הנפוץ והאפקטיבי מכולם הוא הדיקור באוזן. באוזן קיימת התמונה המלאה של גוף המטופל וקיימות נקודות ספציפיות לדיקור אשר יכולות לצמצם את הצורך באכילה. המטפל אף בוחן את תפקוד המטבוליזם ברמות שונות מתוך ראייה על פי עקרונות הרפואה הסינית ומתאים את נקודות הדיקור הספציפיות על פני הגוף על מנת לקבל אפקט מאזן מקסימאלי.
היפנוזה – שיטת טיפול העוסקת בהפניית המודעות פנימה ובכך יכול למשל לשנות התנהגות מותנית של אכילה במצבי לחץ או במצבי תסכול, עבודה בהיפנוזה יכולה לשנות התנהגויות מותנות ובכך להקל על מי שסובל מעודף משקל בשל סיבות התנהגותיות.
לסיכום: הרפואה המשלימה יכולה לסייע רבות למי שסובל מעודף משקל. אין מדובר בפתרון פלא וללא שמירה של המטופל על כללי אכילה והתנהגות נכונים הבעיה לא ניתנת לפיתרון.

 עמוד זה נצפה: 328 פעמים

כתבות

אני מאשר/ת קבלת דיוור