חיפוש באינדקס עסקים

קיץ 2010 – טיפול מתקדם בבעיית הזעת יתר

פורסם מאת: barosh בתאריך: 9 אפריל 2010

 

כולנו חווינו הזעה בזמן זה או אחר מסיבות שונות – חום, מצבי לחץ, בעיה פיזית או בעיה פסיכולוגית של חרדה. אך יש אנשים שסבלם גדול יותר- אלו האנשים הסובלים מ"הזעת יתר". הזעת יתר הינה הפרעה שיכולה קיץ 2010 - טיפול מתקדם בבעיית הזעת יתרלהשפיע על אנשים אלה גם חברתית וגם תפקודית ואף לגרום לבידוד חברתי, מוגבלות בפרטי הלבוש ועד ויתור על השתתפות באירועים חברתיים.
זיעה היא הפרשה של נוזל מימי המופרש מבלוטות הזיעה המצויות בעור. הזעה משמשת בדרך כלל כגורם המצנן את הגוף. כאשר חם לנו, אנו מתחילים להזיע והתאיידות הזיעה מהגוף, מסייעת לקירורו. גורמים נוספים להזעה יכולים להיות פעילות גופנית, כאב, בחילה, עצבנות ואף תרופות מסוימות.
בעוד שההזעה הרגילה היא תהליך טבעי הנחוץ לגוף, הרי שקיימת תופעה של "הזעה בעודף" (היפרהידרוזיס) שהינה תופעה רפואית מוכרת. הסיבות להזעת יתר יכולות להיות מגוונות, בין השאר ניתן למנות: מצבי לחץ שונים, חוסר איזון הורמונאלי, שתיית אלכוהול, ושימוש בתרופות מסוימות. התופעה יכולה אף להיות סימפטום למחלות מסוימות. גם עודף משקל יכול להוות סיבה להזעת יתר. חוקרים מצאו קשר גנטי ומשפחתי לגבי הזעת יתר. להערכתי לכ-25 אחוז מהסובלים מהבעיה יש קרוב משפחה נוסף הסובל ממנה.
אנו מעריכים כי בישראל, אחוז אחד (1%) מהאוכלוסייה הכללית סובל מהזעת יתר. בד"כ זה מתבטא בהזעה מרובה בבית השחי או בכפות הידיים והרגליים. במקרים קשים יותר, תורגש הזעת היתר גם במפשעות, לאורך הגב ובין השדיים אצל נשים. חשוב להדגיש כי מהזעת היתר סובלים נשים וגברים כאחד ובאופן שווה.
קיימים שני סוגי הזעות יתר עיקריים: הזעת יתר ממוקדת ראשונית שזוהי הזעת יתר המופיעה לרוב באיבר מסוים או במספר בודד של איברים בגוף. ההזעה מופיעה גם כאשר לא חם לנו, באזורים כמו בית שחי, כפות ידיים ורגליים ופנים. הזעה זו נובעת מהפרעה בבלוטות הזיעה באזור.
הזעת היתר השנייה, היא הזעת יתר כללית, בה ההזעה מורגשת בכל הגוף והיא יכולה להיגרם מעודף משקל, מחלות עור שונות או בעיות הורמונאליות. ישנם מספר אופציות טיפוליות בבעיית הזעת יתר, שהבולט שבהם כיום הוא הטיפול בעזרת בוטוקס.
הבוטוקס המשמש לנו ביישור הקמטים, משמש גם בטיפול להזעת יתר בבתי שחי, בכפות הידיים, והרגליים, באזור הפנים ואזורים אחרים בגוף. חומר הבוטוקס המוזרק, גורם לחסימה של הסיגנל העצבי המועבר לבלוטות הזיעה המורה להפריש את נוזלי הזיעה. הפרוצדורה עצמה מבוצעת בהרדמה מקומית. בבתי השחי ע"י מריחת קרם הרדמה (אמלה) כשעה לפני הטיפול. באזורי כפות הידיים והרגליים לעיתים, יש צורך לבצע בלוק עצבי כדי להרדים את המקום. מבוצעת סידרה של דקירות שטחיות במחט דקיקה, במרווחים קבועים. משך הטיפול בין 20-30 דקות. כשבוע-שבועיים לאחר הטיפול קיימת הפחתה משמעותית של הזעת היתר. הטיפול הינו זמני ומתבצע במרווחים של 6-12 חודשים.
ניתן להפחית את בעיית הזעת יתר ע"י שינוי אורח החיים. רצוי להוריד במשקל: מלבד אנשים בעלי משקל רב, גם אנשים בעל עור שמן נוטים להזיע יותר מכיוון שהשומן מבודד. יש להימנע מעישון ולהגביל שתיית קפאין – שניהם יכולים להעלות את קצב המטבוליזם בגוף ולהגביר זיעה. כמו כן מומלץ ללבוש בגדים קלים ודקים, רצוי בגדים העשויים כותנה מלאה.

קיץ 2010 – טיפול מתקדם בבעיית הזעת יתר.
באדיבות: דוקטור מיכאל שוחט, מומחה לרפואת עור ברשת מרפאות כללית אסתטיקה.עמוד זה נצפה: 349 פעמים

כתבות

אני מאשר/ת קבלת דיוור