חיפוש באינדקס עסקים

למה השיער שלי נושר? רופא מומחה מסביר

פורסם מאת: RitaB בתאריך: 9 ינואר 2022

למה השיער שלי נושר? רופא מומחה מסביר

לנשירת שיער מוגברת יכולות להיות הרבה סיבות, גם אצל גברים וגם אצל נשים.

הסיבות נעות בין נטיה גנטית מולדת, הורמונים, מצב בריאותי גופני, גיל, ועד סיבות הקשורות באורח חיים, הרגלים ואפילו דרך הטיפול השוטף שלנו בשיער.

נגד חלק מהסיבות אין לנו הרבה מה לעשות. נשירת השיער תקרה ואנו נתמודד איתה כמיטב היכולת.
לעומת זאת, בכל הנוגע להרגלים שלנו, לאורח החיים, לטיפול השוטף שלנו בשיער, לפחות את אלה נוכל לשפר ולמנוע נשירת שיער מוגברת.
על כך בדיוק מדבר ד"ר אמיר קורן – מנהל מרפאת שיער במערך העור באיכילוב, בפודקאסט "מרפאת מומחים".
דר קורן מסביר מה גורם לשיער לנשור, מתי זה צריך להדאיג אותנו, וכמובן – מה עושים עם זה.

הקליקו להקשבה לשיחה (16:30 דק')

מתוך השיחה


מה גורם לנשירה מוגברת של השיער?

לפני שנגיע לסיבות להתקרחות כפי שאנחנו מכירים אותה, כדאי לדבר גם על נשירת שיער "רגילה", כזו שמעוררת דאגה קלה כשמביטים במברשת. לשאלה האם התכשירים שבהם אנחנו משתמשים גורמים לנשירה השיב ד"ר קורן כי "שמפו רגיל בדרך כלל לא גורם לנשירת שיער וקרחות". ובכל זאת, כמו בכל נושא שקשור לבריאות שלנו – התשובה מורכבת.

"שימוש בשמפואים מסוימים יכול בצורות שונות כימיות לשנות את מבנה השיערה, ואז כן יכולה להיות השפעה, אולי התייבשות של השיער", הסביר ד"ר קורן, "זה קשור גם לחפיפות מרובות – אנחנו לא ממליצים לחפוף הרבה מדי, אלא כל יומיים שלושה, מאותה סיבה בדיוק, כדי לא לשנות את מבנה השיערה, לא לייבש אותה, לא לשנות את המראה שלה". בנוסף לחפיפות, גם טיפולים בטמפרטורות גבוהות – כמו פן או החלקה – יכולים לשנות את מבנה השיערה ולפגוע בו.

כאשר מדובר בנשירות שיער התקפיות, הסיבה יכולה להיות מתח, מחלות שונות, ניתוחים גדולים, בעקבות חסרים תזונתיים, כמו ברזל, לאחר לידה או הפרעות בבלוטת התריס. "אם הנשירה היא מאוד התקפית, כדאי לבדוק את זה", הבהיר ד"ר קורן, "כאשר הנשירה היא משנית למשהו ספציפי, הסיכוי שלה לפרוגנוזה מצויין".

למה אנחנו מקריחים?

יש לא מעט סיבות להתקרחות, כאשר הנפוצה ביותר היא נשירת שיער הורמונלית או גנטית, הקרויה נשירת שיער אנדרוגנטית כי היא קשורה להורמון האנדרוגני – ההורמון הזכרי. "אצל גברים זה מתחיל באזור המפרצים, הרקות, ויכול להתבטא גם באזור קודקוד השיער, ולאט לאט יש התקדמות עם השפעה על רוב רום הקרקפת", הסביר ד"ר קורן, "אצל נשים – שגם אצלן יכולה להיות נשירה מסוג זה – ברוב המקרים קו השיער הקדמי נשמר, וההידלדלות היא בעיקר בחלק שמאחורי קן השיער הקדמי, עם הרחבה של קן האמצע".

התקרחות כזו היא דבר מאוד שכיח, בעיקר בישראל, אבל בהחלט יש מה לעשות עם זה. "אני חושב שהזמן הנכון להגיע לבדיקת רופא עור היא כשזה מפריע, כשרואים שיש הידלדלות שמפריעה, כמובן אם נלווים לה תסמינים נוספים", אמר ד"ר קורן, "במהלך האבחון אם מתברר שמדובר באובדן שיער הורמונלי גנטי – יש מגוון טיפולים אפשריים". בין הטיפולים המקובלים: טיפול בכדורים ותמיסות למריחה על השיער.

כמובן שקיימת גם האופציה של השתלות שיער, שד"ר קורן אומר שהיא אפשרות מקובלת בהחלט, אבל חשוב להכיר את היתרונות והחסרונות שלה. "השתלות שיער זו פרוצדורה שהיא בדרך כלל ממושכת, צריך שהבן אדם יהיה מוכן לעבור פעולה התערבותית, זה ניתוח, שאמנם היום הצלקות פחות משמעותיות ומוחבאות בשיער, אבל צריך לקחת את זה בחשבון, וצריך גם לדעת שלא כל המקרים מצליחים", הסביר, "אבל אם המצב מטריד ומפריע זו אפשרות טיפולית".

קיימים כיום גם טיפולים נוספים כמו הזרקות של PRP – הפקדת גורמי גדילה מדם המטופל, או של תאי גזע או תאים קדומים שמשפרים את התהליך, אולם עדיין לא ידוע ב-100 אחוזים אם הם יעילים או לא.

 

הכתבה המקורית בוואלהעמוד זה נצפה: 141 פעמים

כתבות כלליות

אני מאשר/ת קבלת דיוור