חיפוש באינדקס עסקים

כללי הזהב לטיפול ברגל סוכרתית

פורסם מאת: בתאריך: 10 נובמבר 2013

השבוע (14 בנובמבר) יערך יום הסוכרת הבינלאומי. אחד מהסיבוכים האפשריים בסוכרת היא התפתחות כיבים ופצעים בכף רגל סוכרתית. כיצד מטפלים? וכיצד מונעים הדרדרות? עשרת כללי הזהב לטיפול ברגל סוכרתית בכתבה הבאה:

כללי הזהב לטיפול ברגל סוכרתית הסוכרת היא מחלה חשוכת מרפא אשר מצריכה טיפול בזריקות אינסולין לכל החיים. אשתקד הכריז האו"ם על הסוכרת כמגיפה עולמית – זוהי הפעם הראשונה שהאו"ם הכריז על מחלה שאינה זיהומית כמגיפה עולמית. כיום, יש 235 מליון חולי סוכרת וההערכה היא שעוד 10 שנים יהיו 300 מיליון חולים.

הסוכרת מאופיינת בהפרעה בחילוף החומרים של פחמימות, בה הגוף אינו מסוגל לנצל כראוי את הסוכר גלוקוז, מקור האנרגיה העיקרי שלו, בגלל מחסור בהורמון אינסולין או בגלל תנגודת לאינסולין. סיבוך נפוץ אחד בחולי סוכרת הוא נושא הפגיעה בכף הרגל על ידי התפתחותם של פצעים קשיי ריפוי שהם תוצאה של פגיעה באספקת הדם ובעצבוב באזור הגפיים התחתונות?. ?פציעה שכזו עלולה להביא לזיהומים בכף הרגל ולהידרדרות מצבה עד לכדי קטיעה.

טיפול ברגליים הוא בעל חשיבות רבה כשמדובר בחולי סוכרת, בשל הסיכון להתפתחות כיבים, לפגיעה בעצבי הרגל, להתפתחות טרשת עורקים ולפגיעה באספקת הדם לרגליים. רגל סוכרתית אחראית לכמחצית מימי האשפוז של חולי סוכרת, וכ־4 עד 10 אחוזים מהחולים סובלים בכל זמן נתון מכיב סוכרתי.  ?15-20 ?אחוזים מכלל חולי הסוכרת יפתחו או מפתחים סיבוך שתוצאתו היא הרגל הסוכרתית?. ?

רק בישראל ישנם כיום כ-? 40000 אלף ?חולי סכרת?, ?ובכל שנה?, ?כ-?6 ?אנשים מכל ?1000 ?חולי סכרת מאבדים רגל בעקבות הסיבוך.? אילנה כסיף מרצה בכירה לפדיקור ברגל סוכרתית ברשת ’נייל סטודיו’ המפעילה מרכזי הכשרה לטיפוח כפות הידיים והרגליים מציעה 10 כללי זהב אותם כל חולה סוכרת צריך לדעת רגע לפני שהוא מפקיד את כפות רגליו בידיה של הפדיקורסטית.  לגזור ולשמור!
 

  1.  יש לוודא מראש כי איש המקצוע אכן מוסמכת לטפל ברגל סוכרתית וברשותו הסמכה של אגודת אי"ל, בנוסף  הבא לידיעתו של המטפל כי הנך חולה סוכרתי.
  2. יש לעדכן את הרופא המטפל כי בכוונתך לפנות לטיפול פדיקור.
  3. החלק הנעים ביותר בתהליך הפדיקור הוא השריית כפות הרגליים במים חמימים עם סבון האנטיספטי. זהירות!! היות וחולי הסוכרת בעלי פגיעה עצבית הם אינם חשים בהבדלי הטמפרטורה גם אם הם קיצוניים מאד. בכדי למנוע כוויות הקפידו שאיש המקצוע יבדוק עבורכם את טמפרטורת המים והימנעו מכניסה ישירה של כפות הרגליים לגיגית המים מבלי שעברו בדיקה מוקדמת.
  4. חל איסור מוחלט לבצע פרוצדורות פולשניות ברגל סוכרתית. טיפול בציפורן חודרנית הוצאת יבלת "מסמר" או ניכוי כיבים,  הם בבחינת טיפולים שאינם בתחום ההרשאה של הפדיקורסט/ית אפילו כזו המוסמכת לטיפול ברגל סוכרתית. חתכים ופציעות ברגל שכזו הם בגדר קטסטרופה.
  5. הקפידו לבדוק כי כל תכשירי הטיפול והטיפוח לרגל אוחזים בתו התקן של אגודת אי"ל .
  6. פעולת הגזירה של ה"קטיקולה" (העור מסביב לציפורניים) או גירודו של העור הגס מהעקבים אינם  יכולים  להיכלל בתהליך הפדיקור המתבצע ברגל סוכרתית.
  7. שימוש בכלים חדים כגון צבתיות, פצירות, סכיני גירוד לעור גס וכדומה הם לחלוטין מחוץ לתחום!.
  8. פילינג בכפות הרגליים הוא החלק הקוסמטי בטיפול הפדיקור. חולי הסוכרת ייאלצו לוותר על כך בשל הסיכון ליצור קרעים במרקם העור ע"י פעולת השפשוף אותה מצריך הפילינג.
  9. גם על טבילת כפות הרגליים באמבט פראפין חם המהווה היום חלק אינטגרלי מטיפולי הספא המוצעים במכוני הפדיקור ייאלצו חולי הסוכרת לוותר בשל פגיעה עצבית ואובדן התחושה ברגל.
  10. חשוב לחדד כי החלופה לטיפול החודרני (הוצאת יבלות, ציפורן חודרנית וכד’)  שאין בסמכותה של פדיקורסטית בעלת הסמכה לטיפול ברגל סוכרתית לבצע, היא הטיפול אצל פודיאטור מוסמך המתמחה באבחון וטיפול בבעיות רפואיות של כף הרגל המורשה לבצע טיפולים פולשניים.

כללי הזהב לטיפול ברגל סוכרתית

כללי הזהב לטיפול ברגל סוכרתית
באדיבות: נייל סטודיו

 עמוד זה נצפה: 289 פעמים

כתבות

אני מאשר/ת קבלת דיוור