חיפוש באינדקס עסקים

התקרחות ואמונות טפלות

פורסם מאת: barosh בתאריך: 13 אפריל 2007

התקרחות ואמונות טפלותאת נושא ההתקרחות אופף חוסר ידיעה ניכר בציבור, ואמונות שגויות רבות נפוצו במשך השנים בנוגע לגורמים להתקרחות ולקשר שלהם עם אינטליגנציה, יכולת מינית, מוצא אתני, מקצוע, מצב כלכלי ושיוך חברתי.

את רוב האמונות ניתן לפטור בקלות עקב ריבוי דוגמאות נגדיות או חוסר מחקר מדעי: "פעילות אינטלקטואלית ובעיות פסיכולוגיות עלולות לעודד התקרחות" מיתוס זה נובע ככל הנראה מהימצאותו של המוח בתוך הגולגולת, קרוב מאוד לשורשי השיער. נושא זה מופיע לעתים קרובות בצורה סטריאוטיפית בסרטי קולנוע, בהם פרופסורים או אנשים לחוצים ומתוסכלים מוצגים באופן תדיר כקרחים.

"התקרחות יכולה להיגרם מלחץ נפשי, תסכול מיני וכדומה" למרות שלחץ נפשי אכן יכול לעודד התקרחות במידה מסוימת, קיימות דוגמאות הפוכות רבות מספור. אמונה זו מדברת גם על "מעגל קסמים", בו ההתקרחות שממנה סובלים אנשים גורמת להם ללחץ נפשי, אשר בתורו גורם להתקרחות רבה אף יותר. "גילוח השיער גורם לו לגדול מחדש חזק יותר" לשיטה פופולרית זו לחיזוק השיער אין סימוכין מדעיים.

גילוח השיער בוודאי שאינו מוסיף שורשי שיער בריאים; בדיקות הראו שאיכות השיער הגדל לאחר הגילוח אינה שונה כלל מזו שלפני הגילוח. ככל הנראה מדובר באשליה, הנגרמת מההתרגלות הנדרשת למראה החדש. "גזעים או קבוצות אתניות מסוימים נוטים פחות להתקרחות" גם לאמונה זו אין ביסוס מדעי, ונראה שגם היא נובעת מהצגה סטראוטיפית של גזעים מסוימים בסרטי קולנוע ובאמצעי התקשורת. "חבישת כובע גורמת לנשירת שיער" סברה זאת גורסת כי הכובע חונק את השיער ואינו נותן לו לנשום. השיער הבנוי מקרטין אינו איבר חי ואיננו זקוק לחמצן.עמוד זה נצפה: 347 פעמים