חיפוש באינדקס עסקים

השפעת מזג האוויר על העור סביב העיניים.

פורסם מאת: בתאריך: 12 יולי 2015

 העיניים שלנו מאד מיוחדות והעור סביב העיניים דורש יחס מיוחד, בעיקר הגנה מפני נזקי מזג האוויר. העיניים הן האזור הראשון המראה את סימני הגיל כמו קמטים, נפיחויות, צניחת העור, שקיות, עיגולים שחורים (היפר – פיגמנטציה). זהו אזור רגיש מאד ובעיות כמו רגישויות, דלקות ואלרגיות מתעוררות סביב ובתוך העין. הדמעות מיוצרות ומתנקזות באופן שוטף ורציף, הן מגינות על גלגל העין מפני חדירת גופים זרים וסביבתן הלחה והחומצית מונעת התפתחות חיידקים. הדמעות מורכבות מתערובת של מים, מלחים, חלבונים, פחמימות, חומצות אורגניות, ריר, שומן ואנזימים.

 
בקיץ השמש מיבשת ומאיצה את תהליך ההתבלות של העור, יש להקפיד בשתייה מרובה, חובה להשתמש במסנני קרינה ולהיעזר במשקפי שמש, כובע רחב שוליים ולהימנע מחשיפת אזורים גדולים לשמש. ממש כשם שהפנים והגוף חייבים להיות מוגנים מפני קרני שמש מזיקות, כך גם אזור העיניים חייב להיות מוגן. כדי להגן על העיניים חובה להרכיב משקפי שמש שחוסמות ומגינות על העיניים מפני אור אולטרא סגול וחוסמות קרינת UVA  – UVB. יש לשמור על רקמת העיניים והעיניים בכלל גם בבריכת השחייה שם נרכיב משקפת מפני חומר הכלור שהוא חומר הידוע בכושר הגירוי שלו.
משקפי השמש צריכים להיות פריט המשמש אותנו כל השנה משום שחשוב להתגונן מפני אור השמש גם בחורף, ובמיוחד כשיורד שלג או באזורי סקי שם יכול להיווצר "עיוורון שלג".
 
העיניים הופכות אדומות ומגורות מה שמוביל לשפשוף בלתי מודע ההורס את העור העדין מסביב לעיניים ואף את העיניים עצמן. משקפי שמש מגינות על העיניים ועל האזור שמסביבן מפני אבק, זיהום ומפני גורמי גירוי אחרים המצויים באוויר, כמו אבקת פרחים הגורמת לאלרגיה .
 אקלים פנימי כלומר חימום וקירור של חדרים יכול גם הוא להשפיע על העיניים. כל הגורמים האלה מחוץ לבית ובתוכו יכולים להביא לגירוד, לאדמומיות ולנפיחות וגורמים למראה בלתי מצודד כלל וכלל ואף לגירוי נוסף כתוצאה מגירוד ושפשוף. יתרה מזאת, עישון ושתיית משקאות אלכוהוליים יכולים להחמיר את מצוקת העיניים. אנחנו חייבים להיות מודעים גם להשפעה שיש לסביבות יבשות על העיניים, כמו שהייה במטוס, צפייה מוגזמת בטלוויזיה, עבודה ממושכת מול צג מחשב, קרינה ממסך טלוויזיה.
 
קרם העיניים הוא תכשיר בעל אפקט עמוק המורכב גם כן מאמולסיה של מים בשמן. מה שמבדיל אותו מקרם הזנה הוא מרקמו העדין יותר והשימוש בחומרי גלם עדינים יותר, בעלי סבירות נמוכה לגרימת אלרגיה. זאת כיוון שאזור העיניים מורכב מעור דק יותר ולכן אזור זה רגיש יותר משאר הפנים. למעשה כל קרם עיניים יכול לשמש כקרם הזנה אך לא כל קרם הזנה יכול לשמש כקרם עיניים. בקרם עיניים מומלץ להשתמש מגיל צעיר כיוון שאזור העיניים תמיד בעל סוג עור יבש. תפקיד קרם העיניים הוא להפחית את הקמטוטים, לרכך את העור ולהחליקו.
 
לאחרונה מייצרים ג’ל עיניים, תפקיד הג’ל להפחית את הנפיחות באזור העיניים ולהרגיע ולרענן את העור. המוצרים המיועדים לעיניים חייבים להיות נטולי שומן, להתערבב בקלות כדי שיהיה אפשר למרוח אותם לפני הנחת איפור .
קרם העיניים שתבחרו צריך להיות בעל מרקם עדין, היפואלרגני, בעל כושר שמירה ואגירה של הלחות הטבעית. ישנם קרמים מסוגים שונים הקרם יכול להכיל חומרי הזנה, חומרי הבהרה, לעיתים גם חומרי הרגעה ולעיתים חומרי מיצוק ומתיחה, תלוי באפקט הרצוי.
 
טיפול ליובש סביב העיניים
 
ישנם סוגים שונים של קרמים לכל סוג של טיפול:
 
עור יבש – קרם במרקם ג’ל, קליל, יומיומי, בעיקר לשעות הבוקר. מכיל חומרים המסייעים להרגעת העור, לחותו והפחתת הנפיחות באזור, כגון: אזולן, תה ירוק, חומצה היאלורונית, אלוורה, פנטנול, קלנדולה, קמומיל. מרכיבים אלו הינם בעלי אפקט משקם על כלי הדם. עור דק וכלי דם בולטים- קרם על בסיס ויטמין K.
 
עור בעל קמטים ו/או יובש – קרם אמולוסיוני, כבד יותר, מתאים ללילה, מכיל חומרי הזנה כגון: ויטמינים (A,E,D), צרמידים, שמן סיליקון. טיפול למיצוק ומתיחה – ישנן מסכות עיניים המופקות מאצות ים הידועות ביכולות המיצוק ואפקט המתיחה שלהן. אצות הים מונעות נזקי חימצון (רדיקלים חופשיים), מזרזות התחדשות ייצור הקולגן – לחיזוק הסיבים האלסטיים סביב העין. כמו כן מסכות אלו יכילו חומרים מרגיעים והיגרוסקופיים, כגון: תה ירוק, אלוורה, פרופילן, גליקול, חומצה היאלורונית, אזולן.
 
טיפול בבצקות ובנפיחויות סביב העיניים – ניקוז לימפטי, לשחרור מצבורי הנוזל באזור. קרור המקום יעזור להרגעת הנפיחות, הקרור יכול להיעשות בעזרת: כדורים קרים, מסכות מקררות, קומפרסורים קרים טבולים בקמומיל, ג’ל אלוורה. קרם המכיל קפאין יכול לצמצם את כמות המים במרווחים שבין התאים, אשר גורמים לנפיחות.
 
עור עם סימני פיגמנטציה – קרם הבהרה, שמתאים לעור העדין סביב העיניים, מכיל חומרים כגון: חומצה אלפא הידרוקסית (בעיקר גליקולית המשפרת גם את בעיות היובש והקימטוטים באזור), ויטמין C, רטינול (רטין A). טיפולי ההבהרה מתאימים לשעות הערב, מחשש לחשיפה לשמש ולתוצאה הפוכה.
 
את קרם העיניים יש למרוח לא קרוב מדיי לשקע העין ולקו הריסים, מחשש לחדירה ולסתימת שק הדמעות. העור דק ביותר באזור העיניים ולכן ככל שנשים יותר קרם כך החדירה שלו לעור תהיה עמוקה יותר ועלולה לעורר גירוי ורגישות באזור. מריחה נכונה, תסתיים בקו עצם ארובת העין, בטפיפות קלות סביב העין. צריך להקפיד על מריחת מסנן שמש עדין ביותר, שאינו גורם לגירוי העור הדק וגם אותו נמרח בטפיפות בקו עצם ארובת העין בלבד.
 
מעבר לקרמים, ניתן לשמור על העיניים ע"י שיטות "סבתא" כמו קומפרס צמר גפן בחלב ,  קומפרס קרח, מסיכות ממוצרי חלב, מסיכת פירות ומסכות מצמחי מרפא. 


עמוד זה נצפה: 396 פעמים

כתבות

אני מאשר/ת קבלת דיוור