חיפוש באינדקס עסקים

דבש הכל דבש – שילוב של בריאות ומתיקות

פורסם מאת: barosh בתאריך: 26 אוגוסט 2009

 

לימור עברון גילת, מטפלת משפחתית, יועצת תזונה ומנחת קבוצות תמיכה להרזיה בחברת "דיאטה-קלאב" – קבוצות תמיכה להרזיה והעצמה, מסבירה על המתוק המתוק הזה.
אני זוכרת היטב את אבי צוחק על  כך שעוגות הדבש של אמי הריחו  דבש אך לא זכו לטעום אותו… ואילו דבש הכל דבש - שילוב של בריאות ומתיקותאימי – חייכה את חיוכה הקטן כאומרת לעצמה, אולי לא הריחו דבש, אבל הן תאכלנה  ועד לפירור האחרון. מה לא הייתי נותנת כדי לטעום פרוסה מעוגת הדבש שלה… כשאני מנסה לשחזר אותה, גם אם אני שמה מפלי דבש – זה לא יוצא אותו הדבר…
דבש – תמצית בריאות ניגרת בצבע מגרה… היפוקרטס אבי הרפואה היוונית, הכיר בדבש כמרפא והאגדה מספרת שעל קיברו הוצבה לבקשתו כוורת דבש, ששימשה לריפוי ילדים חולים. על מנת להבין מעט יותר על הדבש – ביקרתי בכוורת אמיתית במושב צרופה ושחר אשורי הכוורן, מסביר הפנים, שאת הדבש שלו משפחתנו צורכת שנים ארוכות, ניאות להסביר לי ואני – לכם על דבורים ודבש.
כולם יודעים שהדבש מגיע אלינו מהדבורים, אבל איך?
מוקדם בבקר, דבורים ’גששיות’ יוצאות לשטח במטרה לאתר מקורות צוף טובים. בעזרת ריקוד הדבורים, הן מסמנות לשאר החבורה לאן עליהן להגיע על מנת לאסוף את הצוף ה"שווה".
הדבורים אוספות את הצוף ומאחסנות אותו בקיבה נוספת שיש להן בנפרד מקיבה רגילה. הצוף עובר תהליך בקיבה של הדבורה, מתאדים ממנו נוזלים, נוספים אליו אנזימים והיא פולטת אותו כדבש דרך הפה לתוך תאים שנאטמים בדונג. פולן הוא אבקת פרחים. גם הוא נאסף על רגלי הדבורים ומאופסן גם הוא בתאים ומשמש כחלבון ואנרגיה להאכלת הזחלים.
הדבש משמש לדבורים למאכל בעיקר בחורף. בגלל שבכוורת צריכה להיות טמפרטורה של 32 מעלות, הדבורים נצמדות אחת לשנייה ובאמצעות שרירי הבטן הן מפיקות אנרגיה שפולטת חום ושומרת על החום הדרוש להתפתחות הזחלים.
הרבה אגדות ופנטזיות נקשרו למלכת הדבורים. לרוב יש אחת בכוורת, אם יש יותר מאחת – יוצאיםדבש הכל דבש - שילוב של בריאות ומתיקות להתנחלות בקרבת מקום.למלכה יש שליטה האם מהביצה שהיא מטילה יצא זחל או זחלית. אין לה שליטה על היורשת. כשמלכה מתה, הדבורים עצמן בוחרות ביורשת – שצריכה להיות זחלית בגיל של עד 3 ימים. היא מוזנת במזון מלכות ובכך היא מוכתרת להיות מלכה. גם זחלים רגילים מקבלים מזון מלכות אך רק ליומיים בקירוב. המלכה מקבלת מזון מלכות לתקופה של בין שבועיים לשלושה. בעקבות ההעשרה הזאת היא חיה 6 שנים לעומת מספר שבועות לדבורה רגילה ומשקלה כמעט פי שניים מדבורה רגילה.

סגולות הדבש:

 • הדבש משמש כאנטיביוטיקה טבעית, הוא אנטיבאקטריאלי – אין חיידק שמסוגל לחיות בתוך דבש, חיידק שבא במגע עם דבש – מאבד את הנוזלים שבו ומת. יש המורחים אותו על חתכים, כוויות ופציעות.
 • הוא מכיל שפע של ויטמינים, מינרלים, חלבונים וחומצות אמינו.
 • יש בו יותר סוכר פירות (פרוקטוז) מאשר סוכר פשוט (גלוקוז) מה שגורם לפירוק איטי יותר ולפחות קפיצה ברמת הסוכר בגוף.
 • דבש מקל על עצירות ובמפתיע, מקל גם על שלשול.
 • דבש וקינמון – מחזקים מערכת חיסון ועוזרים במקרים של הצטננות.
 • הדבש מחטא פה וגרון ויש הגורסים שמטפל טוב באפטות בפה.
 • דבש בתוספת חומרים אחרים הוא חומר קוסמטי משובח. דבש לבד – נוטה לייבש את העור ולקמטו.
 • דבש מיטיב עם עקיצות חרקים.
 • מזון מלכות – הינו מוצר ביולוגי שמופק על ידי דבורים בנות 15-3 ימים. הוא מופרש מבלוטות שנמצאות בראשן. המרקם הוא שמנתי והצבע לבן. הטעם – חמצמץ ורבות נכתב על סגולותיו הבריאותיות. יש בו את כל סגולות הדבש, מחוזקות וברמת סוכר נמוכה בהרבה.

חסרונות הדבשדבש הכל דבש - שילוב של בריאות ומתיקות

 • יש הגורסים כי בדבש אין ערך תזונתי יותר מאשר בסוכר.
 • בדבש יש קלוריות והרבה.
 • דבש אסור לצריכה לבעלי מערכת חיסונית ירודה ולתינוקות מתחת לגיל שנה. זאת בגלל נבגי חיידק הבוטולניום. הנבגים כן מצליחים לשרוד בדבש מכיוון שהם ארוזים במעין קפסולה שמגנה עליהם ושומרת עליהם במצב מושהה, עד להגיעם למקום ותנאים בו יוכלו, לצערנו, לשגשג. בקיבה של בני למעלה משנה, הנבגים מושמדים. התפתחות החיידקים הללו עלולה לגרום להרעלת בוטוליניום ולמוות.
 • לדבריו של שחר – בבואך לצרוך מזון מלכות (אמיתי ,לא כזה שנמכר בסופר) במטרה להתחזק ולקבל אנרגיה וחיזוק המערכת החיסונית יש לנהוג בזהירות רבה ותחת השגחת רופא. כמות לא נכונה וללא השגחה עלולה לגרום להתקף לב. ככלל, מזון מלכות עדיין לא נחקר די צרכו.
 • בבישול – הויטמינים נהרסים, לכן כדאי להוסיף דבש לאחר הבישול כשהמזון פושר.
 • מה זאת הדביקות הזאת? לרגישים ישנם בקבוקים לחיצים שמונעים את המגע עם הדבש עצמו.
 • איך מזהים זיופים? על פי שחר ממשק דבורים צרופה, קשה לאתר זיופים. דבש אמיתי ואיכותי שלא חומם – עם הזמן נקרש. כדאי לקנות אצל כוורנים מוכרים ומוסמכים. עוד אינדיקציה – המחיר. דבש אינו מוצר זול. מחיר ממוצע של דבש אמיתי ואיכותי אינו יכול להיות פחות מ-40 ש"ח לקילוגרם. ערך תזונתי: ב-100 גר’ דבש יש 304 קלוריות.
 • כמה כדאי לצרוך? כפית של דבש ביום, כפי שמרי פופינס המליצה לגבי סוכר, לפני שידעה את נזקיו.

לימור עברון גילת, מטפלת משפחתית, יועצת תזונה ומנחת קבוצות תמיכה להרזיה בחברת ’דיאטה-קלאב’- קבוצות תמיכה להרזיה והעצמה.
Limor.gilat@gmail.com
 עמוד זה נצפה: 377 פעמים

כתבות

אני מאשר/ת קבלת דיוור